Sürkoop-Online

  Balık Tüketimi Eğitimi ve Yaygınlaştırılması Projesi

  22.03.2016

  Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği ulusal ölçekte örnek bir eğitim seferberliğine  imza atıyor. Sür-Koop, öğrenciler için “Balık Tüketimi Eğitimi ve Yaygınlaştırılması” projesini hayata geçiriyor.

  Çankaya Belediyesi, Ankara Üniversitesi ve Sukullu Mehmet Paşa İlköğretim Okulu işbirliği ile düzenlenecek projeyle ilkokul öğrencilerine “Balık Sevgisi” anlatılacak. Balık tüketiminin önemi eğlenceli etkinlik ve seminerlerle anlatılacak.
  Proje kapsamında, Çankaya’da balık yeme ekinlikleri düzenlenirken, ailelere yönelik balık hazırlama ve pişirme dersleri de verilecek.

  Sür-Koop balık tüketimini teşvik etmek amacıyla ulusal ölçekte örnek bir eğitim projesine imza atıyor. Çankaya Belediyesi ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliği ile başlatılan projeyle Çankayalı minik öğrencilere “balık sevgisi ve balık tüketiminin önemi” anlatılacak. Çankaya Sokullu Mehmet Paşa İlkokulu ile başlayıp tüm ilçeye yayılacak projeyle, okul kantinlerinde balık ürünlerinin tüketimi ve yaygınlaştırılması da sağlanacak. Proje kapsamında ayrıca, Ekim ayından itibaren Çankaya’nın merkezi bölgelerinde vatandaşlara balık yemekleri de ikram edilecek.

  AİLELERE BALIK PİŞİRME EĞİTİMİ

  Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya’yı ziyaret eden, Uluslararası Balıkçılık Kooperatifleri Örgütü Başkan Yardımcısı ve Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya, proje ile sağlıklı nesiller yetiştirmek ve Türkiye’deki balık tüketimini arttırmak için özellikle ilkokul öğrencilerine balık yemeklerini sevdirmeyi amaçladıklarını söyledi.
  Proje kapsamında başkentte öğrencilerin katılımıyla balık yemeği festivalleri de düzenleyeceklerini kaydeden Özkaya, “Çankaya Belediyesi’nin desteğiyle büyüyen projemiz, ulusal hatta uluslararası örnek teşkil edecek bir boyut kazanıyor. Proje ile minik öğrencilerimize ve ailelerine balık tüketiminin önemi okullarda seminerlerle anlatılacak. Belediyemiz okullara lezzetli balık yemeklerinin olduğu standlar kuracak. Ayrıca isteyen velilerimize uzmanlarımız balık yemekleri hazırlama ve pişirme konusunda eğitim verecek” dedi.

  JAPONYA’DA 113 KİLO ANKARA’DA 2,5…

  Proje ile ilgili bilgi veren Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de “Çankaya Belediyesi olarak yılda sadece bir gün süren festivallerle değil tüm eğitim yılı boyunca aktif olacak ve uluslararası eğitim projesi Erasmus kapsamına da giren böylesine bir eğitim projesi içinde hayata geçirmek istiyoruz” diye konuştu.
  Japonya’da yılık balık tüketiminin 113 kilogramı geçtiğine dikkat çeken Taşdelen şöyle devam etti:
  “Bu rakam Türkiye’de 8 kilo… Ankara’da ise 2,5 kilograma kadar düşüyor. Bu kötü bir tablo. Sağlıklı nesiller için balık tüketimi olmazsa olmazlardan biri… Çankaya Belediyesi olarak bu tablonun değişmesi için özelikle ilkokullara gitmeyi planlıyoruz. Henüz temelde minik öğrencilerime balık yemenin önemini anlatacağız. Birçok eğlenceli etkinlikle öğrencilerimizi ve ailelerini bu önemli kampanyanın merkezine çekeceğiz. Bir başka amacımız da okul kantinlerinde fast food yemeklerin yerini sağlıklı yemeklerin alması. Öğrencilerimizin balığın lezzeti ve sağlığıyla daha küçük yaşlarda tanışmasını sağlamak.”

Tüm Hakları www.surkoop.com tarafından Saklıdır © 2014